RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Tarikh :
21. 02. 2012
Tahun :
Enam Inovatif (6 I)
Masa : 10.40
am -11.40 am
Tema :
Kesihatan
Tajuk : Gaya
Hidup Sihat
Fokus
Utama :
2.1 bercerita
dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan
intonasi yang baik dan jelas
Aras
1
(i) Bercerita secara spontan
mengenai sesuatu perkara dengan nada
intonasi
dan gaya yang sesuai.
Fokus Sampingan:
8.2 Membina
dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu
penulisan teks
tentang sesuatu tajuk..
Aras
1
(ii) Mengajukan
soalan yang menggunakan kata tanya dan tanpa kata
tanya untuk mendapatkan huraian dan penerangan.
Objektif :
Pada akhir pelajaran, murid dapat:-
1. Bercerita
tentang sesuatu perkara semula dengan menggunakan perkataan sendiri.
2. Menulis
jawapan pemahaman berdasarkan bahan bacaan.
3. Membina ayat tunggal dan
ayat majmuk berdasarkan tajuk.
Kemahiran Bahasa :
Kemahiran menulis,
Kemahiran membaca,
Kemahiran mendengar dan
Kemahiran bertutur.
Sistem Bahasa :
Tatabahasa : Imbuhan awalan
Tatabahasa : Imbuhan awalan
Kosa Kata : Pemakanan.
Amalan, menyerap
Pengisian Kurikulum :
Ilmu -
Sains dan kesihatan
Kewarganegaraan.
Nilai
Murni - Bertanggungjawab, rasional dan
kesyukuran.
Peraturan sosiobudaya :
=
Budaya mencintai kebersihan dan keceriaan
=
Kata sapaan yang santun
Kemahiran Bernilai
Tambah :-
1 Kemahiran
Berfikir – Menentukan urutan, menjana idea, merumus,
2. Kemahiran Teknologi
Maklumat dan Komunikasi – Mengakses maklumat
3. Kemahiran Belajar Cara
Belajar – merujuki sumber, membaca pantas
4. Pembelajaran
Konstruktivisme
Bahan Bantu Mengajar:
- Kamus
Dewan, CD-ROM, Laman web, LCD, Komputer,
Lembaran
Kerja, Petikan, kertas mahjung, pen marker.
Pengetahuan Sedia Ada:
-
Murid sedang belajar di sekolah berkenaan.
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
|
Catatan
|
Set Induksi
( 5 minit )
|
- Tayang video - sebuah sekolah
yang
sangat ceria
- Guru bersoal jawab dengan murid
tentang
tayangan
tersebut
|
KBT:Verbal Linguistik
BBM: CD-ROM,
Komputer,
LCD
|
Langkah 1
( 10 minit )
|
- Murid membaca teks pendek berkaitan
dengan keceriaan sekolah yang
diedarkan
oleh guru.
- Membaca teks dengan intonasi yang kuat
dan memahaminya.
- Guru bersoal jawab dengan murid
berkaitan maklumat yang terdapat
dalam
teks (isi petikan dan kata tanya) .
|
Petikan teks
Verbal linguistik
|
Langkah 2
( 15 minit )
|
- membahagikan murid kepada lima
kumpulan.
-Setiap kumpulan dikehendaki mencari isi penting dalam
petikan yang dibaca dan mengumpul kata tanya dalam petikan tersebut.
-Ketua kumpulan diwajibkan
membentangkan hasil perbincangan dalam kumpulannya di
hadapan kelas.
|
Belajar cara belajar
Konstruktivisme
Interpersonal
Verbal Linguistik
BBM : Kertas mahjung,
pen
Marker
KBT : Kerjasama,
Semangat
berpasukan
|
Langkah 3
( 15 minit )
|
Permainan tatabahasa
-Murid masih lagi dalam kumpulan.
-Setiap kumpulan dikehendaki membina lima kata tanya.
-Setiap kumpulan akan bersoaljawab antara
kumpulan.Contoh kumpulan A akan bertanya kepada kumpulan B.
*Setiap soalan yang dibina mestilah berkaitan dengan
keceriaan sekolah.
-Setiap kumpulan boleh mengakseskan laman web yang
diberikan oleh guru
|
ICT
Interpersonal
Verbal Linguistik
Kontruktivisme
BCB
BBM :Komputer , laman
web
|
Langkah 4
( 10 minit )
|
Latihan
- Murid merujuk laman web yang
disediakan untuk
menulis latihan
-Guru menjalankan aktiviti pengukuhan
Dengan merumuskan semula isi
pembelajaran
- Murid diminta membina ayat –
ayat berdasarkan simulasi video
tersebut.
|
Lembaran Kerja
Rujukan URL :
http:\\www.learner-
drivers.net/
information/tjunctions
.htm
Laman web
|
Penutup
( 5 minit )
|
-Meminta semua murid membersihkan kelas sebagai tanda
sokongan untuk keceriaan kelas dan sekolah.
|
KBT:Kerajinan,kerjasma
Bergotong-royong
|
Refleksi :
|
Tahniah cikgu! Moga perkongsian ilmu ini dapat dimanfaatkan bersama.
BalasPadam